Strona główna Sanktuarium Jubileusz Miłosierdzia Inauguracja Jubileuszu Miłosierdzia
Inauguracja Jubileuszu Miłosierdzia
Ojciec Święty Franciszek otworzył Drzwi Święte w bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia bieżącego roku. Bazylika mogilska jest kościołem jubileuszowym, jednym z jedenastu, wyznaczonym przez Ks. Stanisława Kardynała Dziwisza w Archidiecezji Krakowskiej.

Przed wejściem do bazyliki znajduje się symboliczna Brama Miłosierdzia. W Roku Jubileuszowym istnieje dodatkowa możliwość zyskiwania łaski odpustu zupełnego. Aby uzyskać odpust, wierni mają przejść przez bramę, na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia. Czyn ten ma być połączony przede wszystkim z sakramentem pojednania i uczestnictwem we Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Należy także odmówić wyznanie wiary i dowolną modlitwę w intencji papieża oraz w intencjach, które nosi on w sercu dla dobra Kościoła i całego świata.

W niedzielę, 13 grudnia, o godz. 15.00 została odprawiona Msza św. na inaugurację Jubileuszu Miłosierdzia, pod przewodnictwem o. bpa Damiana Muskusa OFM. Ojciec Biskup, Ojcowie Opaci, Księża Dziekani z dekanatów nowohuckich oraz koncelebrujący Ojcowie i Kapłani wyszli procesyjnie przez furtę klasztorną na plac przed bazyliką, aby przejść w uroczysty sposób przez Bramę Miłosierdzia. Następnie procesja zatrzymała się w kruchcie kościoła, gdzie rozpoczęła się Liturgia. Na jej początku wszyscy zgromadzeni zostali pokropieni wodą wyjętą z kropielnic znajdujących się przy wejściu do kościoła. To pokropienie symbolizowało nasz chrzest – źródło miłosierdzia.

Transmisję z tego wydarzenia przeprowadziło radio nowohuckie.PL. Liturgię Mszy św. uświetnił Chór i Orkiestra Bazyliki Cystersów w Mogile. Zachęcamy do pielgrzymowania do Mogilskiego Sanktuarium przez cały Rok Jubileuszowy, który zakończy się w uroczystość liturgiczną Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, 20 listopada 2016 roku.

Zapraszamy do fotogalerii.