Strona główna Parafia Informator parafialny Gazeta parafialna "Mogilski Krzyż" wrzesień - październik 2018
"Mogilski Krzyż" wrzesień - październik 2018

Do rąk Szanownych Czytelników oddajemy numer "Mogilskiego Krzyża" związany z odpustem wrześniowym. Na okładce oglądamy reprodukcję obrazu Konstantego Niemczykiewicza "Odpust w Mogile pod Krakowem". Udało się ją nam pozyskać z oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa mieszczącego się na os. Słonecznym. Na okładce z tyłu spojrzycie na plakat z planem tygodniowego odpustu. W jego centrum znajduje się reprodukcja obrazu Jezusa Mogilskiego autorstwa Stanisława Polaniaka z Krzczonowa. Pod tym wizerunkiem umieściliśmy informację o 40 rocznicy nabożeństw pierwszopiątkowych. Odbywają się one w naszej bazylice od 1978 r. O początkach tych spotkań opowiada nam o. Benignus Deptuła OCist, który był ich inicjatorem. Przeczytamy także refleksję o. Macieja Majdaka OCist, który od kilku lat nadaje temu nabożeństwu współczesną formę. Wypowiedzi te są świadectwami o kształcie cysterskiego duszpasterstwa.

W podobnym duchu jest kolejny artykuł o pracy Cystersów na Lofotach w Norwegii. Powstał on, gdy o. Marcin Pater OCist przebywał w Polsce na wakacjach. Na stronie obok przedstawiamy fotografie pielgrzymów mogilskich z 1928 r., które pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Opisy, obrazy i fotografie z dawnych lat potrafią być sielskie. Trudniej jest mówić o historii najnowszej. Podjął się tego Janusz Skalski, w swoim felietonie pt.: "Odpust w browarze". Autor przypomina, jak kilkadziesiąt lat temu komunistyczne władze oświatowe Nowej Huty walczyły z religią. Rozpoczynając przekornym tytułem, pan Janusz ukazał metody, które miały uformować podwaliny moralności socjalistycznej.

W tym numerze gazety tematykę odpustu kończymy na wesoło – pokazujemy okładkę książki pt. "Mogilskie historie dla dzieci". Autorzy Magda Ziemiańska, Anna Cyganik-Idęć oraz ja zapewniamy, że będzie ona źródłem twórczej zabawy. Mamy także nadzieję, iż pomoże dorosłym przekazywać dzieciom tajemnice, historie i legendy związane z sanktuarium Pana Jezusa Mogilskiego. Promocja książki, którą poprowadzą autorzy, odbędzie się po sumie odpustowej 2 września o godz. 11.00.

W czerwcu żegnaliśmy w parafii s. Natanę Świerad CSSJ, którą zakon skierował do pracy misyjnej w Brazylii. O tej młodej kobiecie, która trwa na drodze poświęconej Bogu możemy przeczytać w artykule Jolanty Pawnik.

W związku ze śmiercią o. Tomasza Morawca OCist publikujemy artykuł, w którym on sam podsumował swoją pracę duszpasterską, a także zdjęcia z jego pogrzebu. Zachęcam także do przeczytania wywiadu ze mną opisującego 25 lat mojej posługi, a także ukazującego plany na przyszłość. Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy z okazji mojego jubileuszu 2 września o godz. 11.00.

Życząc miłej lektury oraz głębokich przeżyć związanych z obchodami Odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego A.D. 2018 chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na świadectwo babci niespełna dwuletniego Mikołaja, które nadeszło pocztą na adres redakcji. Rodzice i dziadkowie chłopczyka, który urodził się dokładnie 14 września, nie mają wątpliwości, że to "Pan dokonał tego cudu".

o. Wincenty Zakrzewski OCist – proboszcz

 

Na okładce: Konstanty Niemczykiewicz "Odpust w Mogile pod Krakowem", 1878 r.

Zapraszamy do pobrania numeru w formacie PDF.