Strona główna Parafia Informator parafialny Gazeta parafialna "Mogilski Krzyż" styczeń - luty 2019
"Mogilski Krzyż" styczeń - luty 2019
W Wasze ręce przekazujemy świąteczny numer gazety parafialnej. Minął rok od kiedy Mogilski Krzyż zaczęła redagować pani Jolanta Pawnik. Chciałem przy tej okazji serdecznie jej podziękować za trud, jaki wkłada w tę pracę. Zaangażowanie pani redaktor sprawia, że serca się otwierają, a ja z radością obserwuję, jak kolejni parafianie i miłośnicy mogilskiego klasztoru opowiadają jej swoje życiowe historie. W tym numerze to opowieść Zofii Kucharzyk, która przez cztery dekady śpiewała w mogilskim chórze. Dzięki doskonałej pamięci i zachowanym zdjęciom udało się odtworzyć zapominany już etap jego wieloletniej historii.

Każdy, kto przeczytał któryś z numerów Mogilskiego Krzyża, ten wie, ile serca i pracy wkładają także inni zaangażowani w powstawanie gazety – autorzy, a także panowie Maciej Lalik odpowiedzialny za korektę i Wojciech Myszk zajmujący się jej składem. Także im chciałbym złożyć serdeczne podziękowania.

Rok 2018 obfitował w rocznice i związane z nimi wydarzenia patriotyczne. Nasi autorzy zwrócili uwagę na najciekawsze z nich. W gazecie przeczytać można o udziale Sióstr św. Józefa w Marszu Niepodległości, 250 rocznicy Konfederacji Barskiej i 74 rocznicy bitwy pod Arnhem.

W wymiarze duchowym przeżywaliśmy 40-tą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Stąd wyjazd i koncerty naszego Chóru i Orkiestry Kameralnej w Rzymie a także parafialna pielgrzymka do Włoch. Zachęcamy do przeżycia jej z naszą autorką i uczestniczką wyjazdu. Sprawy duchowe z ziemskimi pięknie łączy artykuł „Uchrońmy wiarę, brońmy Kościoła” Wincentego Podobińskiego. O przeżywaniu wiary i konsekwencjach wyborów duchowych piszą także autorki cyklu „Bóg w codzienności”.

Dużo miejsca w gazecie poświęcamy sprawom parafialnym. Z wielką radością piszemy o kolejnych Różach Rodziców zawiązanych dzięki inicjatywie Zofii Ciężadło. Cztery Róże Rodziców modlą się już za prawie 200 dzieci związanych z naszą parafią. Na kolejnych stronach pisma podsumowujemy zakończoną właśnie kadencję Duszpasterskiej Rady Parafialnej, piszemy o pracach ciesielskich prowadzonych w kościele św. Bartłomieja i pozostałościach wyjątkowego zegara w dolnym krużganku klasztoru. Pan Janusz Skalski, jako kamieniarz, trzymając się własnego fachu, wspomina historię związaną z o. Iwo Kołodziejczykiem dotyczącą auli Opata Białobrzeskiego. Na uwagę zasługuje też wywiad z o. Szymonem na temat wirtualnego świata.

Mnie przypadło w udziale przygotować na okładkę kompozycję figurek z Szopki Bożonarodzeniowej z Kościoła św. Bartłomieja. Prawdopodobnie trafiły one do naszej parafii w 1904 r. To tylko mała część pięknej kolekcji. Mam nadzieję, że w numerze świątecznym za rok uda nam się pokazać także samą szopkę, która wymaga renowacji.

 

o. Wincenty Zakrzewski OCist - proboszcz

 

Zapraszamy do pobrania numeru w formacie PDF.