Strona główna Parafia Informator parafialny Gazeta parafialna "Mogilski Krzyż" kwiecień - maj 2019
"Mogilski Krzyż" kwiecień - maj 2019

Zdjęcie na okładce, którego autorem jest Adam Gryczyński, pochodzi z albumu wystawy Okolice Nowej Huty. Chciałbym, żeby wprowadziło nas w świąteczno-wiosenną nowohucką zadumę. Przecież piszę wstępniak do gazety przy okazji zbliżających się dwóch niezwykłych rocznic dotyczących naszej dzielnicy.

Pierwsza z nich to 70-lecie powstania Nowej Huty. Ściślej rzecz biorąc, rocznica rozpoczęcia jej budowy. Te wydarzenia opisuje Antoni Łapajerski, a wspaniale ukazuje fotografia Stanisława Sennisona z 1949 r. Można na niej zobaczyć budowę czterech bloków przy ulicy Daniłowskiego, na drugim planie cmentarz parafialny z dawną kostnicą, a w tle góruje nad wszystkim bazylika cystersów. Wartość historyczną mają także dwa inne archiwalne zdjęcia wspaniale oddające atmosferę tamtych czasów.

Druga, niezwykle ważna dla mieszkańców Nowej Huty, data to 9 czerwca 1979 r., czyli dzień przybycia Jana Pawła II do opactwa w Mogile. Przygotowujemy się do przeżycia 40. rocznicy tego wydarzenia bardzo uroczyście, ale o tym napiszemy więcej w kolejnym numerze. Teraz musi nam wystarczyć artykuł opowiadający o stu pięciu pieśniach dla ówczesnego Ojca Świętego.

Oprócz tego, a może przede wszystkim, przygotowujemy się do świętowania Wielkanocy. W naszym klasztorze o. Adam Szustak OP nagrywa dla STACJA7. PL swoje rekolekcje wielkopostne - Okruchy. Niebawem do naszej parafii przyjedzie na rekolekcje o. Waldemar Korba OFM Cap. Dla pani Aleksandry Grochal, konserwatorki zabytków naściennych, duchowym przygotowaniem do Wielkanocy i lekcją wiary była rekonstrukcja dwóch najcenniejszych polichromii w naszym klasztorze - ukrzyżowań autorstwa Stanisława Samostrzelnika. To ogromne wyzwanie odtworzyć z niewielkich fragmentów zachowanych malowideł monumentalne dzieła, które można podziwiać w transepcie i na krużgankach. W wywiadzie opowiada o wielkiej odpowiedzialności za nasze wyobrażenie Świętych, ale i radości, jaką przyniosło jej odtwarzanie potomnym tak wspaniałych dzieł.

W naszej gazecie mamy także dla Państwa cały wybór formacyjnych artykułów znanych nam już autorów. Rozważaniem Katarzyny Kajzar chcielibyśmy rozpocząć dyskusję o czytaniu Pisma Świętego. Autorka opowiada o szacunku dla Biblii i swoim sposobie czytania. Zapraszam wszystkich parafian do dzielenia się refleksjami ze swoich poszukiwań bliskości z Bożym słowem.

Chciałbym także zwrócić uwagę na coś nowego. Ciekawostką będzie zapewne informacja, że kilkoro naszych parafian wytyczyło wspólnie szlak cysterski Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W taki sposób już w lutym zaczęli swoje przygotowania do Wielkiego Postu. Ilu odważnych chrześcijan pociągną za sobą - dowiemy się już niebawem. Nam pozostaje cierpliwie, na miejscu, przygotowywać się do Wielkanocy. Niech w tym pomoże „Mogilski Krzyż”.

Życzę Państwu głębokich doznań duchowych i godnego przeżycia pamiątki Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa w naszej Wspólnocie parafialnej.

o. Wincenty Zakrzewski OCist - proboszcz

 

 

Foto na okładce: Zastów – widok w kierunku Raciborowic i Nowej Huty (fot.: A. Gryczyński).

Zapraszamy do pobrania numeru w formacie PDF.