Strona główna Parafia Informator parafialny Gazeta parafialna "Mogilski Krzyż" czerwiec - sierpień 2019
"Mogilski Krzyż" czerwiec - sierpień 2019

"A bramy piekielne go nie przemogą". Te słowa skierował nasz Pan ustanawiając Piotra widzialną głową kościoła na ziemi. Rozpoczynam od tych słów, czując ciężar win, jakie obecnie zrzucono na duchownych w naszej Ojczyźnie. Tylko czy chodzi o ukaranie winnych, czy o nową odsłonę walki z Kościołem? Miejmy nadzieję, że wkrótce usłyszymy odpowiedzi na te pytania.

Tymczasem nam, wierzącym brzmią w uszach słowa Chrystusa „A bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16, 18). To obietnica Pana. Czy ona się kiedyś sprawdziła? Przypomina o tym w swoim artykule Wincenty Podobiński.

Jesteśmy zatroskani o społeczeństwo. Myślimy o przyszłości naszych rodzin i dzieci. W najbliższym czasie w naszej parafii będą zbierane popisy pod projektem ustawy „Stop pedofilii”. W naszej wspólnocie parafialnej rozpoczęła się pierwsza edycja „Kursu dla rodziców od 0-10 lat”. Od kilku miesięcy spotyka się męska grupa biblijna „Men of Christ”, ale jeszcze nikt nie odważył się o niej napisać. Przy naszej parafii od trzech lat spotyka się „Diakonia Modlitwy” - grupa modlitewna, która w maju po raz pierwszy zaprosiła parafian do udziału w swoim spotkaniu. To działania, które pokazują, że Kościół żyje, działa i ma się coraz lepiej. Odpowiada bez problemów na wyzwania współczesności.

Myślimy o przeszłości, o której mowa jest w recenzji książki Wspomnienia z Kazachstanu… Mowa o „Vianneyu Wschodu” ks. Władysławie Bukowińskim ogłoszonym błogosławionym w 2016 r. Myślimy o teraźniejszości kościoła, pisząc o wizytacji biskupiej w naszej parafii. Przeprowadził ją o. bp Damian Muskus OFM i trzeba powiedzieć, że pełna była interesujących spotkań i szczerego dialogu z naszym dostojnym gościem. Myśl o teraźniejszości kościoła znajduje swój wyraz w trosce o utrzymanie i piękno naszych obu świątyń i klasztoru. O prowadzonych pracach tym razem informuje naszych czytelników pani inż. Małgorzata Leonowicz. Podczas uroczystości Pierwszokomunijnych, o których piszą rodzice dzieci, zauważyliśmy jak zostały ozdobione rusztowania. Okazuje się, że w kościele, tak jak w domu, kiedyś trzeba zrobić remont. Tylko, że kościół to taki duży dom i remont musi w nim trwać proporcjonalnie dłużej.

Na okładkach kolejnego numeru Mogilskiego Krzyża św. Jan Paweł II. Dla odchodzącego pokolenia najlepszy biskup. Dla mnie to cały świat, bo jestem z pokolenia JP2. Dla młodszych postać historyczna, o której można już dyskutować… A przecież to On pokazał jak można budować wspólny dom - Nową Hutę. Od początku powstawania socjalistycznego miasta nadawał mu tradycyjny katolicki charakter. W 1979 r. w Opactwie Cystersów w Krakowie-Mogile wyraźnie powiedział, że tu może się zacząć Nowa Ewangelizacja. Był u początku i przy końcu budowy tej dzielnicy. Cieszymy się, że właśnie na placu przed bazyliką w Mogile będziemy wspominać jego zaangażowanie jako biskupa krakowskiego i pobyt jako papieża w pierwszym swego pontyfikatu oraz wsłuchiwać się w jego słowa. W słowa o miłości, która wszystko mu wyjaśniła…

 o. Wincenty Zakrzewski OCist - proboszcz

 

Na okładce niepublikowane zdjęcie Władysława Augustyniaka z przejazdu Ojca Świętego Jana Pawła II ulicą Klasztorną.

Zapraszamy do pobrania numeru w formacie PDF.