Strona główna Parafia Duszpasterstwo Duszpasterstwo przedszkolaków Biblioteka Przedszkolaka
Biblioteka Przedszkolaka
W tym miejscu prezentujemy wszystkim małym i dużym przedszkolakom różne książki, które pomogą w odkryciu i poznaniu Pana Boga jak również w pogłębieniu swojej wiary.

 

"O Karolku, który zadziwił świat" - Magdalena Kuczyńska
 
Mija kolejna rocznica śmierci naszego wielkiego Rodaka - Karola Wojtyły. Dzieciom, które nie miały okazji spotkać się z Janem Pawłem II, proponuję tę pięknie ilustrowaną książeczkę, aby za jej pośrednictwem poznały Ojca Świętego. Rymowana opowieść dla najmłodszych, o najważniejszych wydarzeniach z życia Papieża Polaka została pięknie zilustrowana - z pewnością przemówi do dziecięcej wyobraźni.
 
 
 
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech.
 
 

 
 
"Czy musimy iść do kościoła?" - ks. Andrzej Ziółkowski CM
 
Kilka słów od Redakcji: z myślą o najmłodszych, rozpoczynających przygotowanie do pełnego spotkania z Panem Jezusem w Eucharystii, a także o ich rodzicach, przygotowaliśmy niezwykły przewodnik po Mszy Świętej i kościele. Ks. Andrzej Ziółkowski CM, autor wielu książek dla dzieci, wsłuchał się w pytania zadawane przez najmłodszych uczestników Mszy Świętej i na nie odpowiedział.

Dzięki temu powstała książka, która:

  • pomoże rodzicom odpowiedzieć językiem zrozumiałym dla ich pociech nawet na najbardziej zaskakujące pytania,
  • prowadzi czytelnika przez całą liturgię,
  • objaśnia znaczenie słów, gestów, sprzętów, paramentów,
  • podpowiada, jak się zachować w poszczególnych momentach Mszy Świętej,
  • mówi też o innych nabożeństwach w kościele.

A wszystko to w krótkich, jasnych, kilkuzdaniowych odpowiedziach!

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Hlondianum.
 

 
"Biblia dla przedszkolaków"
 
Starsze dzieci, młodzież oraz dorośli mogą i powinni czytać Pismo Święte samodzielnie. Natomiast małe dzieci, zanim nauczą się czytać, powinny je poznawać z opowiadań swoich rodziców i starszego rodzeństwa (...). Im szybciej dziecko zetknie się z bogactwem Pisma Świętego, tym lepiej. Jego treść głębiej zapadnie w pamięć, poruszy serce, pobudzi wyobraźnię, zachęci do pracy nad sobą i do dobrego postępowania.
 
"Biblia dla przedszkolaków" jest przeznaczona zarówno dla dzieci młodszych, które jeszcze nie umieją czytać, jak też dla starszych, które już opanowały sztukę samodzielnego czytania. Krótkie opowiadania dotyczą starannie wybranych postaci i wydarzeń biblijnych ze Starego i Nowego Testamentu. Zostały tak pomyślane, aby nie tylko przybliżać historię zbawienia, lecz i zachęcić dziecko do własnych, pierwszych przemyśleń na trudne tematy życiowe. Dziecko jest wstanie podjąć ten wysiłek, bo samo przeżywa rozmaite trudności oraz uważnie obserwuje świat i problemy dorosłych.
 
Opowiadania biblijne sprzyjają stawianiu pytań i uzyskiwaniu na nie odpowiedzi. W Biblii dla przedszkolaków tekst opowiadań jest przeznaczony do głośnego czytania. Towarzyszą mu barwne ilustracje. Ich zadaniem jest jeszcze bardziej poruszyć wyobraźnię i uświadomić dziecku, że bohaterami opowiadań biblijnych są ludzie tacy, jak my. W swoim życiu spotkali oni Boga, żywo doświadczyli Jego obecności, odpowiedzieli posłuszeństwem bądź Mu się sprzeciwili. Ale zawsze byli świadomi, że Bóg jest dla nich Kimś naprawdę ważnym.
 
Ks. Waldemar Chrostowski

"Biblia dla przedszkolaków" dostępna w katolickich księgarniach oraz internetowych sklepach wysyłkowych.
 

 

"Przyjaciele Jezusa" - Benedykt XVI

"Przyjaciele Jezusa" - taki tytuł nosi książka Benedykta XVI zawierająca fragmenty audiencji Ojca Świętego poświęcone dwunastu Apostołom i św. Pawłowi. Polskie tłumaczenie tej książki ukazało się właśnie nakładem Domu Wydawniczego "Rafael". "Papież bierze nas za rękę i pomaga nam odkryć, kim byli pierwsi towarzysze Jezusa, w jaki sposób się z Nim spotkali i jak podbił On ich serca, tak że postanowili nigdy Go już nie opuścić". Pisze we wstępie Julian Carron. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore w liście do wydawcy wyraża uznanie za "inicjatywę, która upowszechnia katechezę Ojca Świętego Benedykta XVI przeznaczoną dla dzieci".
 
Z kolei lubiany przez dzieci częstochowski biskup pomocniczy Antoni Długosz, znany m.in. z telewizyjnego programu "Ziarno", przypomina, że "od naszego chrztu słowami i czynami piszemy historię przyjaźni z Panem Jezusem, dlatego potrzebne są nam przykłady ludzi, którzy mimo swoich wad nie przestawali zabiegać o Jezusową".
"Przyjaciele Jezusa" to doskonała lektura dla całej rodziny - podkreśla Wydawnictwo. Starszym pozwoli na nowo odkryć uroki przyjaźni ze Zbawicielem, natomiast najmłodsi otrzymają przykład, że najważniejszą przyjaźń w życiu zbudować może każdy.
 
Książka Benedykta XVI "Przyjaciele Jezusa" ukazała się nakładem Domu Wydawniczego "Rafael" w Krakowie.
 


"Poznajemy Pacierz" - Teresa Michałowska

 

Najprostszą modlitwą każdego dziecka jest pacierz, czyli zbiór podstawowych modlitw. Do kanonu modlitw nazywanych pacierzem Katechizm Kościoła Katolickiego zalicza:

  • Znak krzyża,
  • Modlitwę Pańską - Ojcze nasz,
  • Pozdrowienie anielskie - Zdrowaś Maryjo,
  • Credo - Wierzę w Boga,
  • Dekalog - przykazania Boże.

I właśnie teksty tych modlitw, historię powstania i przede wszystkim znaczenie ich słów przybliża ta książeczka. Można by ją śmiało nazwać elementarzem modlitwy. Dzięki niej dziecko nie tylko uczy się pacierza, ale uczy się go odmawiać świadomie i rozumieć sens wypowiadanych słów. Przychodzi to tym łatwiej, że książka jest bogato ilustrowana obrazowymi, kolorowymi rysunkami. Znakomita pomoc nie tylko dla każdego rodzica, ale także dla katechetów na lekcje religii z najmłodszymi dziećmi.