Strona główna Parafia Informator parafialny Gazeta parafialna
Gazeta parafialna


"Mogilski Krzyż" wrzesień - październik 2019
Wszyscy jesteśmy na drodze do Boga. W tym roku mogilska, czerwona grupa pielgrzymkowa była najliczniejsza w Członie Nowohuckim XXXIX Krakowskiej Pielgrzymki Diecezjalnej na Jasną Górę. To wielka radość dla nas wszystkich, że tak wielu przez Maryję kieruje swe życiowe drogi do Chrystusa.

Na pielgrzymim szlaku często jest tak, że starsi pielgrzymi pomagają młodym lub dzielą się z nimi swoim doświadczeniem. I nie chodzi tu tylko o przekłuwanie pęcherzy! Każdy pielgrzym i całe grupy pielgrzymkowe zostawiają po sobie ślady. Czasem jest to wydany śpiewnik, książka ze wspomnieniami, artykuł prasowy lub nagrane na różne nośniki audycje radiowe czy telewizyjne. Wszystko po to, by dzielić się doświadczeniem wiary. Dzielić się także doświadczeniem wysłuchania przez Matkę Bożą, Pana Jezusa lub przez Ojca Niebieskiego.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" czerwiec - sierpień 2019

"A bramy piekielne go nie przemogą". Te słowa skierował nasz Pan ustanawiając Piotra widzialną głową kościoła na ziemi. Rozpoczynam od tych słów, czując ciężar win, jakie obecnie zrzucono na duchownych w naszej Ojczyźnie. Tylko czy chodzi o ukaranie winnych, czy o nową odsłonę walki z Kościołem? Miejmy nadzieję, że wkrótce usłyszymy odpowiedzi na te pytania.

Tymczasem nam, wierzącym brzmią w uszach słowa Chrystusa „A bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16, 18). To obietnica Pana. Czy ona się kiedyś sprawdziła? Przypomina o tym w swoim artykule Wincenty Podobiński.

Jesteśmy zatroskani o społeczeństwo. Myślimy o przyszłości naszych rodzin i dzieci. W najbliższym czasie w naszej parafii będą zbierane popisy pod projektem ustawy „Stop pedofilii”. W naszej wspólnocie parafialnej rozpoczęła się pierwsza edycja „Kursu dla rodziców od 0-10 lat”. Od kilku miesięcy spotyka się męska grupa biblijna „Men of Christ”, ale jeszcze nikt nie odważył się o niej napisać. Przy naszej parafii od trzech lat spotyka się „Diakonia Modlitwy” - grupa modlitewna, która w maju po raz pierwszy zaprosiła parafian do udziału w swoim spotkaniu. To działania, które pokazują, że Kościół żyje, działa i ma się coraz lepiej. Odpowiada bez problemów na wyzwania współczesności.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" kwiecień - maj 2019

Zdjęcie na okładce, którego autorem jest Adam Gryczyński, pochodzi z albumu wystawy Okolice Nowej Huty. Chciałbym, żeby wprowadziło nas w świąteczno-wiosenną nowohucką zadumę. Przecież piszę wstępniak do gazety przy okazji zbliżających się dwóch niezwykłych rocznic dotyczących naszej dzielnicy.

Pierwsza z nich to 70-lecie powstania Nowej Huty. Ściślej rzecz biorąc, rocznica rozpoczęcia jej budowy. Te wydarzenia opisuje Antoni Łapajerski, a wspaniale ukazuje fotografia Stanisława Sennisona z 1949 r. Można na niej zobaczyć budowę czterech bloków przy ulicy Daniłowskiego, na drugim planie cmentarz parafialny z dawną kostnicą, a w tle góruje nad wszystkim bazylika cystersów. Wartość historyczną mają także dwa inne archiwalne zdjęcia wspaniale oddające atmosferę tamtych czasów.

Druga, niezwykle ważna dla mieszkańców Nowej Huty, data to 9 czerwca 1979 r., czyli dzień przybycia Jana Pawła II do opactwa w Mogile. Przygotowujemy się do przeżycia 40. rocznicy tego wydarzenia bardzo uroczyście, ale o tym napiszemy więcej w kolejnym numerze. Teraz musi nam wystarczyć artykuł opowiadający o stu pięciu pieśniach dla ówczesnego Ojca Świętego.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" styczeń - luty 2019
W Wasze ręce przekazujemy świąteczny numer gazety parafialnej. Minął rok od kiedy Mogilski Krzyż zaczęła redagować pani Jolanta Pawnik. Chciałem przy tej okazji serdecznie jej podziękować za trud, jaki wkłada w tę pracę. Zaangażowanie pani redaktor sprawia, że serca się otwierają, a ja z radością obserwuję, jak kolejni parafianie i miłośnicy mogilskiego klasztoru opowiadają jej swoje życiowe historie. W tym numerze to opowieść Zofii Kucharzyk, która przez cztery dekady śpiewała w mogilskim chórze. Dzięki doskonałej pamięci i zachowanym zdjęciom udało się odtworzyć zapominany już etap jego wieloletniej historii.

Każdy, kto przeczytał któryś z numerów Mogilskiego Krzyża, ten wie, ile serca i pracy wkładają także inni zaangażowani w powstawanie gazety – autorzy, a także panowie Maciej Lalik odpowiedzialny za korektę i Wojciech Myszk zajmujący się jej składem. Także im chciałbym złożyć serdeczne podziękowania.

Rok 2018 obfitował w rocznice i związane z nimi wydarzenia patriotyczne. Nasi autorzy zwrócili uwagę na najciekawsze z nich. W gazecie przeczytać można o udziale Sióstr św. Józefa w Marszu Niepodległości, 250 rocznicy Konfederacji Barskiej i 74 rocznicy bitwy pod Arnhem.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" listopad - grudzień 2018

Drodzy Parafianie i Szanowni Czytelnicy!

Niepodległość to myśl przewodnia tego numeru naszej gazety. Przeżywamy w naszej Ojczyźnie setną rocznicę odzyskania niepodległości, a ta zawsze związana jest z ofiarami. Zwykle największymi, z własnego życia. Bo wolność krzyżami się mierzy...

Na cmentarzu parafialnym, obok mogiły cysterskiej, znajduje się grób nr 432. Pochowani są w nim dwaj partyzanci z Mogiły. Jeden z nich, Henryk Mars, był postulantem w naszym zakonie. Wojna w tym przeszkodziła, nie zatarła jednak śladów patriotyzmu i religijności życia kolegów ze szkolnej ławki. Tam, gdzie stawia się komuś taki krzyż, natychmiast pojawia się pytanie o sens i wartość ofiary w walce o niepodległość. Postawmy to pytanie współcześnie! O jaką niepodległość walczę dziś? Skoro „wolność jest w nas”, to obszar niepodległej Ojczyzny zaczyna się właśnie od naszego wnętrza. Wolność wewnętrzna staje się gwarancją niepodległej Polski. Jak się o nią staramy?

Więcej…