Strona główna Parafia Informator parafialny Gazeta parafialna
Gazeta parafialna


"Mogilski Krzyż" styczeń - luty 2020

Krzyż zamiast wieńca. Tak można krótko podsumować prace ciesielskie przy kościele św. Bartłomieja. Zwykle tego typu prace kończą się zawieszeniem wieńca. Tymczasem my zakończyliśmy je uroczyście umieszczeniem krzyża na sygnaturce. W kuli pod krzyżem umieściliśmy z troską dwie tuby z pamiątkami dla przyszłych pokoleń. Podczas poświęcenia nowego krzyża wspomniałem słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Krakowie – Mogile 40 lat temu.

Wówczas, 9 czerwca 1979 r., powiedział on: "Tam, gdzie stawia się krzyż, powstaje znak, że dotarła już Dobra Nowina o zbawieniu człowieka przez Miłość. Tam, gdzie stawia się krzyż, powstaje znak, że rozpoczyna się ewangelizacja. Niegdyś ojcowie nasi na różnych miejscach polskiej ziemi stawiali krzyże na znak, że dotarła już do nich Ewangelia, że rozpoczęła się ewangelizacja – i że trwa nienaruszona. Z tą myślą postawiono też ów pierwszy krzyż w podkrakowskiej Mogile – w pobliżu Starej Huty. Kiedy postawiono opodal tego miejsca nowy, drewniany krzyż, było to już w okresie Millenium. Otrzymaliśmy znak, że na progu nowego tysiąclecia – w te nowe czasy i nowe warunki wchodzi na nowo Ewangelia. Że rozpoczęła się nowa ewangelizacja, jak gdyby druga, a przecież ta sama co pierwsza. Krzyż trwa, choć zmienia się świat. Dziękujemy dzisiaj przy krzyżu mogilskim, a zarazem przy krzyżu nowohuckim za ten nowy początek ewangelizacji, który tutaj się dokonał. I prosimy wszyscy, ażeby był tak samo owocny – owszem, jeszcze bardziej owocny, jak pierwszy."

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" listopad - grudzień 2019
Kiedy piszę te słowa, za oknem mojej celi promienie zachodzącego słońca wpadają do klasztornego ogrodu. Jest miło i ciepło. Tymczasem już niedługo Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. To będzie zupełnie inny klimat! Przypomina nam o tym dobitnie okładka numeru i wiadomość, że o. Niward Karsznia nie żyje.

W tym numerze gazety opisujemy najważniejsze wydarzenia z życia parafii i sanktuarium, jakie obchodzimy każdego roku. Myślę tu o obu odpustach. Możemy więc, wspominając Odpust ku czci podwyższenia Krzyża Świętego, przypomnieć sobie kazanie ks. bpa Janusza Mastalskiego wygłoszone do nas podczas sumy pontyfikalnej na Placu św. Jana Pawła II. Kalendarium, pisane przez o. Macieja, obejmujące w tym numerze miesiące sierpień i wrzesień, informuje m. in., że podczas odpustu mogilskiego uroczyście obchodziliśmy 25-lecie pracy o. Marka Kiecia jako kapelana Szpitala im. Stefana Żeromskiego. Był to bardzo miły i wyjątkowy akcent odpustowy.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" wrzesień - październik 2019
Wszyscy jesteśmy na drodze do Boga. W tym roku mogilska, czerwona grupa pielgrzymkowa była najliczniejsza w Członie Nowohuckim XXXIX Krakowskiej Pielgrzymki Diecezjalnej na Jasną Górę. To wielka radość dla nas wszystkich, że tak wielu przez Maryję kieruje swe życiowe drogi do Chrystusa.

Na pielgrzymim szlaku często jest tak, że starsi pielgrzymi pomagają młodym lub dzielą się z nimi swoim doświadczeniem. I nie chodzi tu tylko o przekłuwanie pęcherzy! Każdy pielgrzym i całe grupy pielgrzymkowe zostawiają po sobie ślady. Czasem jest to wydany śpiewnik, książka ze wspomnieniami, artykuł prasowy lub nagrane na różne nośniki audycje radiowe czy telewizyjne. Wszystko po to, by dzielić się doświadczeniem wiary. Dzielić się także doświadczeniem wysłuchania przez Matkę Bożą, Pana Jezusa lub przez Ojca Niebieskiego.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" czerwiec - sierpień 2019

"A bramy piekielne go nie przemogą". Te słowa skierował nasz Pan ustanawiając Piotra widzialną głową kościoła na ziemi. Rozpoczynam od tych słów, czując ciężar win, jakie obecnie zrzucono na duchownych w naszej Ojczyźnie. Tylko czy chodzi o ukaranie winnych, czy o nową odsłonę walki z Kościołem? Miejmy nadzieję, że wkrótce usłyszymy odpowiedzi na te pytania.

Tymczasem nam, wierzącym brzmią w uszach słowa Chrystusa „A bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16, 18). To obietnica Pana. Czy ona się kiedyś sprawdziła? Przypomina o tym w swoim artykule Wincenty Podobiński.

Jesteśmy zatroskani o społeczeństwo. Myślimy o przyszłości naszych rodzin i dzieci. W najbliższym czasie w naszej parafii będą zbierane popisy pod projektem ustawy „Stop pedofilii”. W naszej wspólnocie parafialnej rozpoczęła się pierwsza edycja „Kursu dla rodziców od 0-10 lat”. Od kilku miesięcy spotyka się męska grupa biblijna „Men of Christ”, ale jeszcze nikt nie odważył się o niej napisać. Przy naszej parafii od trzech lat spotyka się „Diakonia Modlitwy” - grupa modlitewna, która w maju po raz pierwszy zaprosiła parafian do udziału w swoim spotkaniu. To działania, które pokazują, że Kościół żyje, działa i ma się coraz lepiej. Odpowiada bez problemów na wyzwania współczesności.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" kwiecień - maj 2019

Zdjęcie na okładce, którego autorem jest Adam Gryczyński, pochodzi z albumu wystawy Okolice Nowej Huty. Chciałbym, żeby wprowadziło nas w świąteczno-wiosenną nowohucką zadumę. Przecież piszę wstępniak do gazety przy okazji zbliżających się dwóch niezwykłych rocznic dotyczących naszej dzielnicy.

Pierwsza z nich to 70-lecie powstania Nowej Huty. Ściślej rzecz biorąc, rocznica rozpoczęcia jej budowy. Te wydarzenia opisuje Antoni Łapajerski, a wspaniale ukazuje fotografia Stanisława Sennisona z 1949 r. Można na niej zobaczyć budowę czterech bloków przy ulicy Daniłowskiego, na drugim planie cmentarz parafialny z dawną kostnicą, a w tle góruje nad wszystkim bazylika cystersów. Wartość historyczną mają także dwa inne archiwalne zdjęcia wspaniale oddające atmosferę tamtych czasów.

Druga, niezwykle ważna dla mieszkańców Nowej Huty, data to 9 czerwca 1979 r., czyli dzień przybycia Jana Pawła II do opactwa w Mogile. Przygotowujemy się do przeżycia 40. rocznicy tego wydarzenia bardzo uroczyście, ale o tym napiszemy więcej w kolejnym numerze. Teraz musi nam wystarczyć artykuł opowiadający o stu pięciu pieśniach dla ówczesnego Ojca Świętego.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" styczeń - luty 2019
W Wasze ręce przekazujemy świąteczny numer gazety parafialnej. Minął rok od kiedy Mogilski Krzyż zaczęła redagować pani Jolanta Pawnik. Chciałem przy tej okazji serdecznie jej podziękować za trud, jaki wkłada w tę pracę. Zaangażowanie pani redaktor sprawia, że serca się otwierają, a ja z radością obserwuję, jak kolejni parafianie i miłośnicy mogilskiego klasztoru opowiadają jej swoje życiowe historie. W tym numerze to opowieść Zofii Kucharzyk, która przez cztery dekady śpiewała w mogilskim chórze. Dzięki doskonałej pamięci i zachowanym zdjęciom udało się odtworzyć zapominany już etap jego wieloletniej historii.

Każdy, kto przeczytał któryś z numerów Mogilskiego Krzyża, ten wie, ile serca i pracy wkładają także inni zaangażowani w powstawanie gazety – autorzy, a także panowie Maciej Lalik odpowiedzialny za korektę i Wojciech Myszk zajmujący się jej składem. Także im chciałbym złożyć serdeczne podziękowania.

Rok 2018 obfitował w rocznice i związane z nimi wydarzenia patriotyczne. Nasi autorzy zwrócili uwagę na najciekawsze z nich. W gazecie przeczytać można o udziale Sióstr św. Józefa w Marszu Niepodległości, 250 rocznicy Konfederacji Barskiej i 74 rocznicy bitwy pod Arnhem.

Więcej…