Strona główna Sanktuarium Odpusty mogilskie (14-21 września) Odpust 2020
Odpust 2020


Odpust mogilski 2020
W dniach od 13 do 21 września w sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile będziemy przeżywać odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zapraszamy na uroczystą Mszę św. w główny dzień odpustu, tj. w niedzielę 20 września o godz. 11.00. Transmisję Mszy św. przeprowadzi: Radio Pallotti FM, Radio Podlasie oraz Salve TV.

W pozostałe dni tygodnia odpustowego główne Msze św. z kazaniami dla pielgrzymów będą sprawowane o godz. 11.30 i 18.00 z procesją eucharystyczną.

W piątek, 18 września, o godz. 11.30 odbywa się tradycyjna pielgrzymka chorych i niepełnosprawnych CARITAS Archidiecezji Krakowskiej.

 

Wspólnota Cysterska zaprasza do modlitwy w sanktuarium Krzyża Świętego w czasie odpustowym.

 
Transmijsje uroczystości odpustowych
Uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego w Pallotti.FM.

>>> https://bit.ly/2FfCKN9

Transmisje realizowane przez Pallotti.FM:

14 września (poniedziałek) godz. 18.00 - Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego - metropolity krakowskiego.

>>> https://bit.ly/2GNAoph

Więcej…
 
Uroczystości ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego
Wrzesień jest szczególnym miesiącem w naszym sanktuarium. Jest to czas, w którym przeżywamy odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września). Sama nazwa tego święta pochodzi od faktu odnalezienia krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Z tym wydarzeniem związana jest postać cesarzowej - świętej Heleny, której pałac przekształcono na bazylikę. W tej świątyni umieszczono następnie drogocenną relikwię Krzyża przywiezioną z Jerozolimy.

W mogilskim sanktuarium czcimy relikwie Chrystusowego Krzyża oraz związany od wieków z naszą bazyliką łaskami słynący wizerunek Pana Jezusa Mogilskiego. Kiedy cystersi przybyli do Mogiły, zastali tu resztki obrzędów pogańskich, odprawianych u stóp kopca Wandy, córki Kraka - legendarnego założyciela Krakowa. Postawili tu krzyż i rozpoczęli ewangelizację. Następnie wybudowali kościół, w którym Chrystusowy Krzyż zajaśniał szczególnymi łaskami. Jego dzieje, a zwłaszcza początki, giną w zakamarkach historii. W południowej ścianie krużganków klasztornych znajduje się wmurowana płyta pochodzącą z kaplicy Krzyża Świętego, noszącą ślady wyżłobione kolanami pielgrzymów. Jest ona świadectwem bardzo żywego kultu, który rozwijał się w poprzednich wiekach.

Więcej…