Strona główna Sanktuarium Czuwania pierwszopiątkowe
Czuwania pierwszopiątkowe


Pierwszy piątek lipca (05.07.2024)

W pierwszy piątek miesiąca zapraszamy do naszej bazyliki na wspólną modlitwę, spowiedź oraz całonocne czuwanie.

Tego dnia Msze św. sprawowane są w bazylice o godz.: 06.30 (konwentualna), 08.00 (zbiorowa za zmarłych), 09.30 (zbiorowa za żywych), 16.00, 18.00, 20.00 (rozpoczęcie całonocnego czuwania), 24.00.

Spowiedź w godz.: 06.30-10.30, 15.00-21.00.

 

 

Godziny nabożeństw (po południu):

15.00 - wystawienie Najświętszego Sakramentu (Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec)
Więcej…
 
Historia mogilskiego pielgrzymowania

Posiadający wielowiekową tradycję kult Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Mogile w ostatnim dwudziestoleciu niespodziewanie ożywił się i rozwinął. Znacznie rozszerzył się zasięg jego oddziaływania, a przez całonocne nabożeństwa pierw-szych piątków miesiąca przybrał nowy styl, nowy charakter. Nie ustaje modlitwa, nie słabnie świadectwo wiary. W roku - 1993 - zanotowano 538 pielgrzymek, przybyłych do Mogiły na całonocną adorację i modlitwy pokutne w pierwsze piątki miesiąca. Bez obawy popełnienia błędu można powiedzieć, że w ciągu roku w mogilskiej świątyni zatrzymuje się na dłuższą modlitwę i nabożeństwo ponad milion ludzi.

Przyczyn i źródeł trudno szukać wyłącznie na terenie socjologii religii, psychologii czy też w zmienionych warunkach społecznych Mogiły. Zapewne budowa Nowej Huty zmieniła krajobraz i demografię, zmieniła też warunki i charakter pracy tutejszych cystersów. Zmusiła ich do intensywnego zaangażowania się w pracę duszpasterską. Dziś obok życia duszpasterskiego - skoncentrowanego wokół ołtarza, katechezy i kancelarii parafialnej - nastąpił rozkwit życia pielgrzymkowego, skupiającego się przy Krzyżu Pana Jezusa, przy przebitym Jego Sercu i przy konfesjonale. Wielokrotnie w ciągu roku - nie tylko w oktawie Podwyższenia Krzyża św., jak bywało ongiś - tłumnie przybywają wierni spoza terenu. Świadomi grzechów, spowiadają się, modlą o przemianę serc, o wiarę dla siebie i swoich rodzin, biorą udział w całonocnym czuwaniu, połączonym z Drogą Krzyżową, procesją pokutną, Mszą św., wspólnymi modlitwami i śpiewami oraz dobrym filmem religijnym. Cierpliwie czekają w kolejkach przy konfesjonałach. Obszerna bazylika nie mieści wszystkich biorących udział w nabożeństwie, chociaż mają do dyspozycji półtora tysiąca miejsc siedzących. Reszta przysiada więc na przyniesionych przez siebie składanych krzesełkach, dostawianych ławkach w krużgankach, w zakrystii, na stopniach ołtarzy. Przeważają ludzie w sile wieku. Coraz więcej widzi się młodzieży, a nawet dzieci.

Więcej…
 
300 nocnych czuwań w pierwsze piątki miesiąca
Z o. Benignusem Deptułą OCist, animatorem nocnego czuwania i nabożeństw pierwszopiątkowych dla wiernych w Mogile, rozmawia Tomasz Ciupak z redakcji „Mogilskiego Krzyża”.

Tomasz Ciupak: Skąd wzięła się myśl, aby w Sanktuarium Krzyża św. w Mogile organizować liturgię pierwszopiątkową związaną z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa?

O. Benignus Deptuła OCist:
Kult Serca Pana Jezusa w Kościele znany jest od dawna. Duszpasterze wskazywali na konieczność uczestnictwa we Mszy św. przez dziewięć pierwszych piątków miesiąca, jako nabożeństwa wynagradzającego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W okresie, kiedy byłem klerykiem (co przypada na lata 60.), przyjeżdżała raz w roku na czuwanie do Cudownego Pana Jezusa grupa osób starszych z Katowic. Modlili się w kaplicy Cudownego Pana Jezusa. W zastępstwie brata Czesława, kościelnego, miałem obowiązek opiekowania się m.in. i tą grupą. Spędzałem wraz z nimi nocne modlitwy poświęcone czci dla Serca Pana Jezusa.
Więcej…