Strona główna Parafia Informator parafialny Ogłoszenia parafialne
Ogłoszenia parafialne


Zmiany w udzielaniu Komunii Świętej
Zwracamy się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych, w naszej bazylice, z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych.

W sposób szczególny prosimy o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów od innych uczestników liturgii. Wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii z wyjątkiem celebransów.

Osobom przyjmującym Komunię Świętą "na rękę" przypominamy, że podchodząc do rozdającego Komunię wyciągają obie ręce tak, aby prawa dłoń podtrzymywała lewą - czyli prawa u dołu a lewa z góry. Na lewą dłoń kapłan kładzie Hostię. Przyjmujący spożywa Ciało Chrystusa tak, że prawą dłonią bierze Hostię leżącą na lewej dłoni i wkłada ją do ust. Spożywa zaraz po złożeniu na dłoniach, stojąc jeszcze naprzeciw kapłana. Polecamy film instruktażowy pt. "Jak przyjmować Komunię Świętą na rękę?".

 

Od 11 czerwca wprowadzamy zmiany w sposobie udzielania Komunii Świętej:

  • w niedzielę i święta (lub gdy Komunię Świętą będzie udzielać minimum dwóch kapłanów) - Komunia Święta "na rękę" będzie udzielana obok ołtarza bł. Wincentego a Komunia Święta do ust - tradycyjnie tzn. wzdłuż ławek w nawie głównej i w kaplicy Cudownego Pana Jezusa,

  • w dni powszednie (lub gdy Komunię Świętą będzie udzielał tylko jeden kapłan) - do Komunii Świętej podchodzimy procesyjnie: w pierwszej kolejności podchodzą osoby przyjmujące Ciało Pana Jezusa "na rękę", a następnie ci, którzy przyjmują Komunię Świętą do ust.

 

Bardzo prosimy wprowadzone zmiany potraktować jako wyraz odpowiedzialności za siebie i za innych, aby godnie i bezpiecznie móc celebrować święte tajemnice naszej wiary.

 
Ofiary na potrzeby parafii i opactwa
W odpowiedzi na pojawiające się pytania o inną niż niedzielna składka możliwość przekazania środków pieniężnych na działalność naszej parafii i opactwa - podajemy numery kont bankowych, na które można przekazywać swoje ofiary:

Konto złotówkowe w Banku BNP Paribas S.A.:

Nazwa rachunku: Parafia rzymskokatolicka pw. św. Bartłomieja

Numer rachunku: 68 2030 0045 1110 0000 0205 5960

W tytule przelewu można wpisać: „Darowizna na cele kultu religijnego”.

 

Konto złotówkowe w Banku BNP Paribas S.A.:

Nazwa rachunku: Opactwo OO. Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11, 31-979 Kraków

Numer rachunku: 89 2030 0045 1110 0000 0199 3890

 
Intencje Mszy św.
Intencje Mszy św. można zamawiać pisząc wiadomość na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Ofiary składane za zamówione intencje mszalne prosimy przesyłać na numer konta:

Nazwa rachunku: Opactwo OO. Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11, 31-979 Kraków

Numer rachunku: 89 2030 0045 1110 0000 0199 3890

Intencje Mszy św. zamawiane drogą elektroniczną są odprawiane bez podania konkretnej godziny.

 


 

Żywy Różaniec

Parafialne intencje Żywego Różańca:

Wrzesień: O błogosławieństwo Boże w nowym roku szkolnym dla dzieci i młodzieży, nauczycieli i katechetów.

Październik: W intencji zelatorów i członków Żywego Różańca z naszej parafii.

 
 
Ogłoszenia parafialne (20.09.2020)

Uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyka Świętego

1. Dziś przypada główna uroczystość odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Eucharystii o godz. 11.00 będzie przewodniczył JE Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Transmisję na żywo przeprowadzi Katolickie Radio Podlasie, oraz Radio Internetowe Pallotti FM.

2. Na wszystkich Mszach św. homilię głosi ks. Jacek Michno.

3. Uroczyste Nieszpory z procesją eucharystyczną o godz. 16.00.

4. Intencje mszalne przyjmowane są pod arkadami obok sklepu klasztornego i w zakrystii.

5. Dwa konfesjonały stoją pod arkadami. Osoby słabo słyszące mogą wyspowiadać się na krużganku klasztornym.

6. W sklepie klasztornym można zakupić Mogilski Krzyż, Drogę Krzyżową – rozważania mogilskie oraz książkę o. Korneliusza Jackiewicza „Historia Cudownego Krzyża Mogilskiego”, którą autor będzie podpisywał.

7. Serdecznie zapraszamy do kuchni dla pielgrzymów, która znajduje się na dziedzińcu gospodarczym Opactwa. Po wyjściu z bazyliki należy kierować się na lewo i przejść przez bramę. Kuchnia oferuje bigos, drożdżówki, kawę i herbatę. Czynna jest od godz. 08.30 do 18.00.

8. Poświęcenie dewocjonaliów odbywa się tylko pod arkadami obok sklepu.

9. W czasie odpustu ogród klasztorny otwarty jest od 08.00 do 18.00.

10. Toalety znajdują się przy dzwonnicy pod arkadami.

11. Przed bazyliką Siostry ze Zgromadzenia św. Józefa zbierają ofiary na misje.

12. Na Mszę św. kończącą odpust w poniedziałek, 21 września, o godz. 18.00 zapraszamy naszych parafian. Liturgii będą przewodniczyć Ojcowie ze Szklanych Domów.

13. Dróżki Różańcowe odbędą się w niedzielę – 27 września. Rozpoczęcie o godz. 09.30 w kościele św. Bartłomieja Ap. O godz. 11.00 Msza św. w Lasku Mogilskim. Z powodu remontu ulicy Klasztornej, w obie strony, pójdziemy do Lasku Mogilskiego ulicą Stare Wiślisko.

14. Msza św. z homilią dla Rycerstwa św. Michała Archanioła we wtorek o godz. 18.00. Następnie Koronka uwielbienia Pana Boga. Po modlitwie spotkanie formacyjne w Kominku. Osoby, które chcą przyjąć szkaplerz św. Michała Archanioła proszone są o zgłoszenie się do zakrystii 15 minut przed Mszą św.

15. Msza św. w intencji Ojca Św., Ojczyzny i Radia Maryja w środę o godz. 18.00.

16. Dziękujemy za wszystkie ofiary złożone na potrzeby naszego sanktuarium.

17. Wystawa fotografii z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II znajduje się pod arkadami od strony ogrodu. Wystawę zorganizowało Nowohuckie Centrum Kultury.

18. Miłosierdziu Bożemu polecamy zmarłych: Bogusława Majchera, Janusza Mijalnego i Krzysztofa Fiołka.

o. Wincenty Zakrzewski OCist - proboszcz

więcej ogłoszeń

 
Ogłoszenia parafialne (13.09.2020)

Dwudziesta czwarta Niedziela zwykła

1. Dzisiaj rozpoczynamy oktawę odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. O godz. 16.00 nieszpory pontyfikalne; o godz. 16.30 Msza św. i procesja z relikwiami Krzyża Świętego. Podczas oktawy odpustu na wieczorną Eucharystię zapraszamy asystę procesyjną oraz dziewczynki do sypania kwiatów i chłopców z dzwoneczkami.

Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, odprawi Mszę św. w poniedziałek, 14 września, o godz. 18.00.

Chorych i niepełnosprawnych zapraszamy na Mszę św. w piątek, 18 września, o godz. 11.30, którą będzie celebrował ks. infułat Dariusz Raś.

Główne uroczystości odpustowe w przyszłą niedzielę, 20 września. Suma pontyfikalna o godz. 11.00 na Placu św. Jana Pawła II pod przewodnictwem Jego Eminencji ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Trzy wymienione powyżej, uroczyste celebry, będą transmitowane przez internet. Szczegóły na stronie internetowej opactwa.

2. Przypominamy o obowiązku używania maseczek podczas nabożeństw w kościele. Osobom przyjmującym Ciało Pana Jezusa na rękę, przypominamy, że spożywają Komunię Świętą w obecności kapłana.

3. Na cele remontowe naszego opactwa zebraliśmy 11 084 zł. Dziękujemy również za ofiary składane na potrzeby naszej parafii i opactwa drogą elektroniczną.

4. Wrześniowo-październikowy numer „Mogilskiego Krzyża” jest do nabycia w sklepie klasztornym, w zakrystii i przy zjeździe dla wózków. W numerze: program odpustu wrześniowego, świadectwo uzdrowienia pana Józefa, świadectwo s. Nicoli o walce z koronawirusem w Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie. Koszt: 5 zł.

5. Ze względu na prace remontowo-budowlane przy kościele św. Bartłomieja Ap. prosimy o zachowanie należytej ostrożności.

6. Zapraszamy na pielgrzymkę do Grecji szlakiem św. Pawła. Szczegóły na stronie internetowej opactwa.

7. Miłosierdziu Bożemu polecamy zmarłych: Dorotę Bolanowską i Anielę Ciemięgę.

o. Wincenty Zakrzewski OCist - proboszcz

 
Ogłoszenia parafialne (06.09.2020)

Dwudziesta trzecia Niedziela zwykła

1. Msza św. z homilią dla uczestników Krucjaty Różańcowej i pragnących modlić się za Ojczyznę w poniedziałek o godz. 18.00. Ze względu na odpust mogilski spotkanie o tydzień wcześniej.

2. Msza św. Honorowej Straży NSPJ w czwartek o godz. 18.00. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu.

3. Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej w przyszłą niedzielę, 13 września. Rozpoczęcie o godz. 9.00 „U Piłata”. O godz. 11.30 Msza św. w intencji wszystkich rodzin archidiecezji krakowskiej pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego.

4. Rozpoczęcie odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Św. w przyszłą niedzielę; o godz. 16.00 nieszpory; o godz. 16.30 Msza św. i procesja z relikwiami Krzyża Św. Podczas oktawy odpustu na wieczorną Eucharystię zapraszamy asystę procesyjną.

5. Wrześniowo-październikowy numer „Mogilskiego Krzyża” jest do kupienia w sklepie klasztornym, w zakrystii i przy zjeździe dla wózków. W numerze: program odpustu wrześniowego, świadectwo uzdrowienia pana Józefa, świadectwo s. Nicoli o walce z koronawirusem w Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie. Koszt druku to 5 zł.

6. Przypominamy o obowiązku używania maseczek podczas nabożeństw w kościele. Osobom przyjmującym Ciało Pana Jezusa na rękę - przypominamy, że spożywają Komunię Świętą w obecności kapłana.

7. Trwa nabór do Chóru Chłopięcego Pueri Cantores Sancti Joseph. Chłopcy z klas od 2 do 8 szkoły podstawowej, posiadający predyspozycje muzyczne, są zaproszeni na przesłuchania, przez cały wrzesień, do parafii św. Józefa na os. Kalinowym, we wtorki i piątki od 19.15 do 20.45 oraz w soboty od 9.00 do 11.00.

8. Miłosierdziu Bożemu polecamy zmarłych: Bogdana Sawickiego i Ryszarda Wasika.

o. Wincenty Zakrzewski OCist - proboszcz