Strona główna Parafia Duszpasterstwo Duszpasterstwo przedszkolaków
Duszpasterstwo przedszkolaków


Z Ewangelii według św. Marka
Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego.

A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego».

I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.

 

(Mk 10, 13-16)

 

Zapraszamy wszystkie rodziny z małymi dziećmi na wspólną Mszę św. Spotykamy się w każdą niedzielę (od października do czerwca) o godz. 10.00 w drewnianym kościele św. Bartłomieja Ap. Zmiany porządku naszej Mszy św. (związane z wakacjami, feriami lub dodatkowymi dniami świątecznymi) prosimy śledzić w ogłoszeniach parafialnych.

 
Przedszkolakowe ogłoszenia

1. Przed Mszą św. zapraszamy na próbę śpiewu z naszym zespołem. Ćwiczymy wspólnie, aby podczas Eucharystii radośniej chwalić Pana Jezusa.

2. Rodziców zapraszamy do czytania fragmentów z Pisma Świętego podczas Liturgii Słowa. Chętnych prosimy o podejście do zakrystii przed Mszą św.

3. Podczas Mszy św. (w nawie bocznej) znajduje się "kącik małego dziecka" - miejsce, gdzie można spokojnie usiąść, pobawić się lub pokolorować rysunek. Nasz "kącik" pomoże w uspokojeniu każdego płaczu i zmieni smutny grymas w uśmiech.

Więcej…
 
"Bronię Mszy św. dla dzieci"
J. Ek. Ks. Bp Antoni DługoszRozmowa z biskupem Antonim Długoszem.

 

- Dlaczego Ksiądz Biskup zaczął odprawiać Msze święte w przedszkolu?

 - Już na początku mojej posługi kapłańskiej zauważyłem, że dzieci mają wielką trudność związaną z udziałem w Eucharystii. Struktura Mszy św. jest trudna nawet dla dorosłego człowieka. "Dyrektorium o Mszach świętych z udziałem dzieci", wydane w 1973 roku, pozwala na adaptowanie, zwłaszcza liturgii słowa, do możliwości percepcyjnych dziecka. Stąd też staram się taką Mszę systematycznie odprawiać w przedszkolu sióstr nazaretanek w Częstochowie. Czasem jestem proszony także do innych przedszkoli, prowadzonych przez siostry zakonne, i trwa to już około 20 lat. Bronię Mszy św. dla dzieci, zwłaszcza po dość kontrowersyjnym artykule jednego z księży z diecezji warszawsko-praskiej, który ukazał się kiedyś w miesięczniku "Więź". Jego intencją było wprowadzenie dzieci z powrotem w strukturę Mszy dla dorosłych*.

Więcej…
 
Co wolno dziecku w kościele?
Któż z nas nie był świadkiem sytuacji, gdy podczas Mszy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć, zaczepiać sąsiadów albo jeździć swoim plastikowym samochodzikiem po sąsiednich ławkach. Gdy rodzice mają wypracowany sposób reakcji, nie ma problemu. Jeśli jednak jest inaczej - napięcie w kościele zaczyna rosnąć.
 
Przeszkadza -nie przeszkadza?
 
- Wydaje mi się, że dzieci, jeżeli już przeszkadzają, to raczej wiernym niż kapłanowi - mówi ks. Artur Glombik, który od lat prowadzi Msze św. dla dzieci w gliwickiej katedrze. - Zdarza się, że w zakrystii zjawia się ktoś i pyta, dlaczego nie zareagowałem na złe zachowanie dziecka. Tłumaczę wtedy, że nie widziałem tej sytuacji, bo tak jest naprawdę.
 
Ksiądz Glombik przyznaje jednak, że to, co do niego nie dociera, innych wyprowadza z równowagi.
 
- Pamiętam, jak jeden z naszych księży nie mógł spokojnie skończyć kazania, denerwował się coraz bardziej, bo czterolatek biegał mu przed ambonką. Nie dziwię mu się, bo on na co dzień nie pracuje z dziećmi i nie jest oswojony z taką sytuacją.
Więcej…
 
Biblioteka Przedszkolaka
W tym miejscu prezentujemy wszystkim małym i dużym przedszkolakom różne książki, które pomogą w odkryciu i poznaniu Pana Boga jak również w pogłębieniu swojej wiary.

 

"O Karolku, który zadziwił świat" - Magdalena Kuczyńska
 
Mija kolejna rocznica śmierci naszego wielkiego Rodaka - Karola Wojtyły. Dzieciom, które nie miały okazji spotkać się z Janem Pawłem II, proponuję tę pięknie ilustrowaną książeczkę, aby za jej pośrednictwem poznały Ojca Świętego. Rymowana opowieść dla najmłodszych, o najważniejszych wydarzeniach z życia Papieża Polaka została pięknie zilustrowana - z pewnością przemówi do dziecięcej wyobraźni.
 
 
 
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech.
 
 
Więcej…