Strona główna Zwiedzanie Szlaki turystyczne
Szlaki turystyczne


Ścieżkami Jana Pawła II
Kraków jest jedynym miastem na świecie, które w swej materialnej tkance posiada miejsca związane niemal z całym życiem Jana Pawła II. Tu znajdują się miejsca, które pamiętają Go jako studenta polonistyki, robotnika, aktora, poetę, seminarzystę, młodego księdza odprawiającego swe pierwsze msze św., uniwersyteckiego wykładowcę, duszpasterza studentów i rodzin, biskupa, metropolitę krakowskiego i wreszcie - jako Głowę Kościoła katolickiego.
 

 

 
Szlak Cysterski w Polsce
"Pętla Małopolska" - Mogiła, Ludźmierz, Szczyrzyc, Szklane Domy.
 
OPACTWO W MOGILE
GMINA: Nowa Huta,
POWIAT: Kraków,
DATA FUNDACJI: 1218-1226 r. - istnieje nieprzerwanie od fundacji do dziś. W 1222 roku dochodzi do przejęcia patronatu fundacji przez Iwona Odrowąża, który przekazuje swojemu krewniakowi Wisławowi oraz jego synowi Dobiesławowi zadośćuczynienie w postaci wsi Końskie oraz sześciu innych wsi. Jednocześnie Iwo daruje konwentowi cystersów, z opatem Piotrem na czele, swoją wieś Mogiłę i przeznacza ją na nowe miejsce lokalizacji klasztoru.
 
 
 
 

 

 
Trasa nowohucka

Zespół Klasztorny Cystersów i Kościół pw. św. Bartłomieja Ap.

Wzdłuż ul. Klasztornej rozwijała się północna część wsi Mogiła, włączonej do Krakowa w r. 1951. W 1222 r. biskup krakowski Iwo Odrowąż podarował wieś cystersom. Powstało opactwo, które stało się jednym z najważniejszych ośrodków życia duchownego Małopolski. Cystersi wznieśli romańsko-gotycki kościół Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Wacława. Budowa świątyni, konsekrowanej w 1266 r., trwała z przerwami do 1350 r. Większe przebudowy nastąpiły w XVIII w.: odbudowa po pożarze w 1743 r., barokizacja wnętrz do 1790 r. W kościele zachowały się liczne zabytki malarstwa i rzeźby, wśród nich czczony od średniowiecza krucyfiks oraz renesansowe malowidła ścienne Stanisława Samostrzelnika. Klasztor wzniesiony w XIII w. był wielokrotnie przebudowywany; zachowały się gotyckie krużganki. Do klasztoru przylega dom przeora z połowy XV w. i pałac opacki wzniesiony w 1569 r. W ogrodzie znajduje się tzw. plac Jana Pawła II z ołtarzem polowym i stacjami Drogi Krzyżowej (Cz. Dźwigaj).
 
 
Szlak Architektury Drewnianej
"Wariant I A" Mogiła-Proszowice: Dwór w Goszycach, Kaplica w Wilkowie, Kościół w Biórkowie Wielkim, Kościół w Czulicach, Kościół w Górce Kościelnickiej (Kraków), Kościół w Krzesławicach, Kościół w Mogile (Kraków).
 
Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Ap. z II poł. XV wieku; trójnawowy, konstrukcji zrębowej; wnętrze: malowidła z XVIII w., chrzcielnica z XVI lub XVII w. Kościół drewniany, gotycki. Zachował się gotycki detal ciesielski, m.in. bogato profilowane i zdobione dekoracją roślinną odrzwia ostrołukowe z 1466 r. Rokokowa dekoracja malarska wnętrza wykonana została ok. 1766 r.
 
 
 
 
 
Szlak Bursztynowy
"Zielona Pętla Dłubni" - to szlak rowerowy o długości 12 km, który wiedzie przez tereny dawnej wsi Mogiła i Krzesławice, gdzie można podziwiać dobrze zachowane przykłady drewnianej architektury, przydrożne kapliczki oraz malownicze tereny leśne i łąki położone u boku kombinatu metalurgicznego.
 
 
 
"Szlak Architektury Drewnianej - Małopolska": przewodnik
Zachęcamy do zapoznania się z nowym przewodnikiem pt. „Szlak Architektury Drewnianej – Małopolska”. Przewodnik opisuje najciekawsze miejsca szybko odchodzącego od nas świata starych chat, dworków, karczm, kościołów i cerkwi. Świata, w którym jeszcze nie tak dawno żyli nasi przodkowie. Podróż Szlakiem Architektury Drewnianej to także doskonała propozycja na spędzenie weekendu, a nawet na wielodniowy wyjazd. Przewodnik podpowie, jak dojechać do wybranych obiektów na Szlaku oraz jakie atrakcje zwiedzić w okolicy. Całości dopełniają barwne fotografie, rysunki, mapy oraz słowniczek pojęć związanych z architekturą. Szlak Architektury Drewnianej w województwie małopolskim ma długość przeszło 1500 km i obejmuje 250 różnorodnych, oznakowanych obiektów. Najpiękniejsze z nich zostały wpisane na światową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce znajduje się nasz kościół pw. św. Bartłomieja Ap.